Mobil Video Reklamda Dönüşümün Adı:  MOBIROOL

Türkiye’de outstream mobil video reklamlar söz konusu olduğunda akla ilk olarak Mobirool geliyor olmasına şaşırmamak lazım çünkü Mobirool şu an bu alanda reklam verenlere hizmet veren tek marka. Tek marka olmak bir başka deyişle rekabetin olmadığı bir piyasada ki tek oyuncu olmak ilk bakışta güzel görünse de sektörün hızla büyümesi ve kullanılan teknolojinin hızla gelişmesinin önünde bir engel olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte Türkiye’de mobil video reklam sektörünün gelişimi göz önüne alındığında outstream mobil video reklamlar geç de olsa hak ettiği değeri görmeye başladı diyebiliriz. Yurt dışında yapılan bazı araştırmaların da gösterdiği gibi outstream video Avrupa’da şimdiden en popüler mobil reklam ürünlerinden biri olmuş durumda.

 

mobirool_page

Örneğin MillwardBrown’un bir araştırması outstream video reklam modellerinin video önü video reklamlara kıyasla marka bilinirliğini %10 yukarı taşıdığını, CTR oranlarının daha iyi olduğunu ve en önemlisi %25 oranla daha görünür olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar göz önüne alındığında Ayrupa’ya oranla biraz yavaş ilerlese de önümüzdeki dönemde Türkiye’de de hak ettiği gerçek değeri bulacağını düşünmek için kahin olmaya gerek yok.

Genel bir tanım yapmak gerekirse mobil outstream video reklam ürünleri “in-stream” video reklamlara kıyaslandığında reklam verenler için “real viewability” (gerçek görüntülenebilirlik) sağlarken kullanıcılar ve yayıncılar için de daha sorunsuz ve kesintisiz video reklamlar sunulmasını sağlamayı hedefleyen mobil reklam ürünleridir.

Yalnızca video içeriğe sahip olan sitelerde player içerisinde oynayabilen (Pre-roll gibi) video reklamların aksine outstream video reklam modelleri metin ağırlıklı web sitelerinde paragrafların arasına dahi video reklam yapılabilmesine olanak sağlıyor ki bu reklam modeli Mobirool networkünde InRead olarak adlandırılıyor. Yurtdışında da bu modele aynı ismin verildiğini belirtmekte fayda var. InRead reklam modelinin en büyük artılarından bir tanesi ise reklamın en az %50’sinin ekran üzerinde görülebildiği durumlarda oynaması ve reklam verenlere en doğru VCR yani video izlenme oranını verebiliyor olması.

Outstream video reklamların bir diğer güzel özelliği de kullanıcı deneyimi açısından bir içeriğe ulaşmak için kullanıcıların önünde bir bariyer oluşturmaması. Yani kullanıcılar bir içeriğe erişmek için bir reklamı izlemek zorunda bırakılmıyorlar. Aksine hali hazırda okumakta oldukları içeriklerle alakalı reklamları içeriğin tamda kalbinde ve rahatsız edilmeden görebiliyorlar.

Açık bir dille şunu söyleyebiliriz ki mobil outstream video reklam modelleri reklam verenler, yayıncılar ve kullanıcıların ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabiliyor. Kesintisiz bir kullanıcı deneyimi, maksimum izlenme oranları ve dolayısıyla yüksek marka bilinirliği. Mevcut mobil video reklamlar göz önüne alındığında bunların tamamına açılabilen tek kapının outstream olduğunu söylemek hiç de abartılı olmaz.

Copyrights ©2016 DDM Digital Ad Technologies